Už žádné nedopasky!

Už žádné nedopasky!

Znáte to? Koníčkům dáte k dispozici velkou louku a těšíte se, že máte vystaráno. Koníci si budou užívat volný prostor a budou rovnoměrně vypásat celou plochu. To jsme si mysleli. Ale realita byla celkem odlišná. Alespoň u nás.

V prvních měsících vše vypadalo dobře. Ale koníci si vytvořili plochy, kam chodili na záchod a ty pak nechávali netknuté, zarostlé a bujné. Během času se louka změnila v ostrůvky naprosto vypasené plochy, téměř až ke kořínkům a hned vedle ostrůvek bohaté, zelené trávy, která roste a roste. A navíc se začaly rozmáhat různé plevely – šťovíky, bodláky, jetel plazivý a další. Prostě nedopasky.

Květen 2016
Červenec 2016

Napřed jsme nedopasky jen mulčovali, ale trus tam zůstával a koníci už tuto plochu nechtěli ani jako záchod a rozšiřovali takové plochy dál a dál.

Tak jsme začali záchody nárazově uklízet od trusu a až pak jsme je zmulčovali. Ale výsledek nebyl o nic lepší. Nakonec se nedopasky nebezpečně zvětšovaly. Plevel se díky tomu rozšiřoval.

Tato situace nás doslova donutila začít trus z louky pravidelně odklízet. Napřed jsme to dělali ručně, používali jsme mistovací vidle a kolečko nebo valníček za traktor. Snažili jsme se denně. Strávili jsme s touto prací hodně času a byla to velká dřina. Kolečko je těžké, trus z trávy nešel pořádně sebrat, házení do valníčku taky žádná hitparáda. Dokud byli koně na jaře na omezené ploše, docela to šlo a strávili jsme s touto prací hodinu a půl denně. Ale když po senoseči šli koně na celou 6,5 ha louku, nebyla možnost, síla a ani čas celou plochu pravidelně odklízet.

Ale našli jsme řešení. Už dva roky uklízíme celou louku pomocí sběrače koňského trusu Kliener. Jednou týdně věnujeme úklidu celé louky 1,5 hodiny a můžeme se pochlubit – naše pastvy jsou dnes krásné, rovnoměrně vypasené, bez nedopasků, bez plevele.

Červen 2019
Červen 2019
Červen 2019

Ano, odklízet koňský trus z louky se opravdu vyplatí. Nejen, že taková louka je bezesporu zdravější pro koníčky, ale díky úklidu

„…už žádné nedopasky!“

Červen 2019
Červen 2019
Červen 2019
Červen 2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *