Úvodní slovo.

Úvodní slovo.

Ze všeho nejvíc nám na srdci leží spokojenost našich koní. Aby byl kůň spokojený musí být hlavně zdravý. Ke svému životu potřebuje pravidelné nezávadné krmení, nezávadnou vodu, pohyb a v neposlední řadě koňské kamarády. To jsou základní kameny zdraví a tedy spokojenosti koně.
Každý z nás si dovede představit rozlehlou zelenou louku, na které se spokojeně pase stádo koní. Ano, takový obrázek splňuje tři výše zmíněné základy spokojeného koně – krmení, pohyb a kamarádi. Ale každý chovatel koní si dovede představit, jakou práci a úsilí to dá, takový obrázek udržet v každém ročním období.
Když mám jako chovatel štěstí a zajistím potřebnou plochu pro chov mého stáda, tedy nejlépe minimálně 0,87 ha na jednoho dospělého koně, musím celou plochu bezpečně ohradit, aby stádo neuteklo a neohrožovalo přilehlé okolí. Dále zajistím, například vysetím, travní směs pro koně, aby na louce nebyly rostlinky, které jsou nebezpečné, dokonce jedovaté. Nakonec umístím žlab s nezávadnou vodou a přístřešek, aby se koně mohli napít a ukrýt před nepřízní počasí nebo před hmyzem. Potom už jen pozoruji své stádo, jak se spokojeně pase.
Kůň sežere za den 30 – 50 kg zelené píce v pastevním období (160 – 180 dní v roce) a 1 – 2% své hmotnosti, tedy až 17 kg suché píce za den v zimním období. Každý kůň tak vyprodukuje několik kilogramů trusu každý den, 365 dnů v roce. Jestliže mám koně ustájené přes noc v boxech, 30 – 60% trusu (podle ročního období) vymystuju každý den z boxů a odvezu mimo louky. Když ale chovám koně v režimu 24/7, tedy celodenní pobyt koní venku každý den v roce, 100% trusu zůstává na louce.
Koňský trus obsahuje, mimo jiné, vysokou dávku dusíku, patogenní mikroby a parazity. Vzhledem k tomu, že trus je koňský odpad, je více než jisté, že obsah koňského trusu není zdravý pro koně. Když koňský trus necháme ležet na louce, je více než jisté, že po čase se z louky stane nezdravé místo pro naše koně.
A protože ze všeho nejvíc nám na srdci leží spokojenost, tedy zdraví koně, budeme se na těchto stránkách zabývat koňskou pastvou bez trusu, tedy ZDRAVOU PASTVOU = ČISTOU PASTVOU!

7 Replies to “Úvodní slovo.”

    1. Dobrý den, sběrač stojí do 30.4.2018 24.900,- Kč vč DPH (zaváděcí cena nového výrobku), po 30.4.2018 29.900,-Kč vč DPH. S pozdravem Vacková

  1. Hodně dotazů směřuje na to, zda funguje i na drnech, protože na videu skoro žádná tráva není. Pochopitelně, protože v prosinci už tráva není, ale testovali jsme i na drnech a je to OK. Musí se jen jinak nastavit kolečka.
    Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *